![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/10/SCOLI-1024x472.jpeg)
Poliţişti din cadrul Biroului Siguranţa Şcolară, împreună cu colegi de la Compartimentul de Analiza şi Prevenirea Criminalităţii Argeş, au desfăşurat o activitate preventivă cu elevi şi cadre didactice din cadrul Liceului Tehnologic „Constantin Brâncuşi” din Piteşti.
În condiţiile de distanţare specifice măsurilor de prevenire a infectării cu virusul SARS COV-2, elevii au participat la această activitate atât fizic, în clasă, cât şi on-line. Scopul a fost acela de a conştientiza liceenii asupra efectelor dăunătoare ale delicvenţei juvenile, ce îşi pot pune amprenta asupra întregii lor vieţi, dar şi pentru a aborda teme de discuţie în vederea prevenirii absenteismului şcolar.
De această dată, alături de poliţişti, în scopul de a oferi elevilor alternative sănătoase, a fost prezent şi cunoscutul sportiv Marius Cocean, lider în ierarhia mondială la Kickboxing în ultimii trei ani, care le-a vorbit despre sport şi i-a învăţat câteva tehnici de autoapărare.
Nu este pentru prima dată când acesta se implică în campanii de educare a copiilor, Marius Cocean fiind alături de reprezentanţii Ministerului Afacerilor Interne şi în Campania „10 pentru siguranţă””, desfăşurată anul trecut. Astfel de activităţi vor continua şi în perioada următoare.