![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/11/accident-feroviar-arges-1024x677.jpg)
Accident feroviar în Argeș. Impact între o autoutilitară de curierat și un tren de călători
Ora 11.10. Accident feroviar, tren intrat într-un autoturism la trecerea de cale ferată de la Băiculești, Zigoneni.
Intervin pompierii de la Detașamentul Curtea de Argeș cu o autospecială de intervenție și o ambulanță SMURD de prim ajutor calificat, alături de un echipaj SAJ.
La locul evenimentului polițiștii au demarat cercetările.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/11/accident-feroviar-arges-2-938x1024.jpg)
UPDATE ORA 11.15. „Din primele informații, șoferul autoutilitarei este conștient, în afara vehiculului”, a transmis IPJ Argeș.
„Șoferul vehiculului prezintă un traumatism cranio cerebral. Acesta a fost preluat de către echipajul SAJ”, precizează ISU Argeș.
UPDATE ORA 11.30. „Victima se transportă la spital”, a anunțat ISU Argeș.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2023/11/accident-feroviar-arges-3-768x1024.jpg)
UPDATE ORA 13.00 – Oficial, precizări IPJ Argeș
„La data de 13 noiembrie a.c., în jurul orei 11:20, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Curtea de Argeș și Serviciului Județean de Transporturi Argeș au fost sesizați, prin S.N.U.A.U. 112, cu privire la faptul că, un accident s-a produs între o autoutilitară și un tren, la trecerea la nivel cu calea ferată din localitatea Băiculești.
Din verificările preliminare, efectuate de polițiști s-a stabilit că un bărbat, de 33 de ani, din Ștefănești, în timp ce conducea o autoutilitară, în împrejurări ce vor fi stabilite în urma cercetărilor, la trecerea la nivel cu calea ferată simplă, fără bariere, semnalizată corespunzător din localitatea Zigoneni – Băiculești, a intrat în coliziune cu un tren personal, condus pe ruta Pitești-Curtea de Argeș.
Din accident, a rezultat vătămarea corporală a conducătorului autoutilitarei, care a fost transportat la spital.
Atât conducătorul auto, cât și mecanicul de locomotivă au fost testați cu aparatul etilotest, rezultând că nu au consumat alcool.
Trenul a fost avariat, iar călătorii și-au continuat deplasarea cu alte mijloace de transport.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă, iar cercetările sunt preluate de către polițiștii Biroului Rutier Curtea de Argeș, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care evenimentul a avut loc.”