![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/08/image-6.png)
A fost semnalat la 112 un incendiu de vegetație uscată în curtea școlii primare Slobozia. Au ars aproximativ 5 hectare de măriciniș, vegetație uscată și litieră de pădure. Incendiul de vegetație s-a propagat și la sala de sport din curtea școlii. S-au deplasat pompierii militari cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD fiind în sprijin și cei de la serviciul voluntar pentru situații de urgență cu două autospeciale de stingere.
În final incendiul a fost stins, dar pagubele materiale înregistrate au fost destul de mari.
Pompierii atrag atenția localnicilor asupra pericolului extinderii rapide a incendiilor de vegetație lăsate nesupravegheate, la casele sau bunurile din jur.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/08/image-4.png)