Potrivit inspectorului școlar general Dumitru Tudosoiu, 1.193 de candidați argeșeni s-au înscris la a doua sesiune a bacalaureatului ce va fi organizată la nivel de județ în 14 centre de examen.
![](https://ziarulargesul.ro/wp-content/uploads/2020/07/elevi-1024x682.jpg)
La 24 august, va avea loc proba scrisă la limba și literatura română, la 25 august, cea obligatorie a profilului, la 26 august, cea la alegere a profilului și specializării. Zilele de 28 și 31 august, respectiv 1 septembrie sunt rezervate pentru echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale. În acest sens, comisiile de bacalaureat din unitățile de învățământ liceal vor calcula mediile candidaților și vor asigura echivalarea/recunoașterea nivelurilor de competență, la probele de profil.
Primele rezultate la probele scrise (publicate tot prin anonimizarea numelui și a prenumelui, ca la prima sesiune) vor fi aflate la 2 septembrie (până la ora 12), iar eventulalele contestații vor fi depuse în aceeași zi, între orele 14-20. Rezultatele finale ale bacului de toamnă vor fi afișate la 5 septembrie.